poniedziałek, 29 lutego 2016

Pomysł na weekendowy wypad: Zamek w MosznejPisałam już nieraz, że uwielbiam zwiedzać zamki i pałace, dlatego każdą nadarzającą się okazję na taki wyjazd przyjmuję z dużym entuzjazmem. Czasem nie trzeba jechać daleko, by znaleźć wyjątkowe miejsce. 

Zamek w Mosznej jest położony w województwie opolskim, około 120 km od Wrocławia. Droga prowadzi autostradą, częściowo płatną, więc jedzie się szybko i przyjemnie. Trochę ponad godzinkę i jesteśmy u celu. 


Zamek w Mosznej to najwspanialsza budowla tego typu w Polsce. Spoglądając na jego zarys, nie sposób nie pomyśleć o pałacach disnejowskich księżniczek. 365 pomieszczeń, 99 wieżyczek i rozległy teren parkowy nadają budowli baśniowy charakter. W tym miejscu ze snu można także wykupić nocleg, prężnie bowiem działa tu hotel! Cena za noc w pokoju dwuosobowym to 250 zł – nie jest to więc specjalnie wygórowana kwota, a można choć przez chwilę przenieść się w inne czasy! Możliwe jest także zorganizowanie tu wesela lub skorzystanie z oferty odnowy biologicznej. Ja jednak najbardziej żałuję, że nie jestem już dzieckiem, bo bardzo fajnie się prezentuje „Bajkowa Akademia” w ramach zielonej szkoły czy zabawy w Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart. No ale nic to, pozostało mi tradycyjne zwiedzanie pałacu i spacerowanie po jego zielonych terenach.
Historia zamku pokrótce przedstawia się tak: został zbudowany w XVII wieku przez ród Tiele-Wincklerów. Na początku XX wieku gościem polowań był sam cesarz Wilhelm II. Po II Wojnie Światowej Tiele-Wincklerowie opuścili pałac w obawie przed sowietami; ci zresztą rozkradli zgromadzone w nim dzieła sztuki i zniszczyli wyposażenie. W latach 1972-2013 znajdowało się w nim Centrum Terapii i Nerwic, obecnie działające tuż obok.

Zabytek otoczony jest przeogromnym parkiem krajobrazowym, w którym można zobaczyć duże skupiska rododendronów i stuletnie dęby. Poza tym na miejscu jest także uroczy stawik, wypożyczalnia kajaków, stadnina konna, restauracja, dwie kawiarnie. W menu znajdziemy zarówno tradycyjne dania kuchni śląskiej, jak i europejskie specjały. Jeśli jednak nie chcecie tracić dużo pieniędzy albo macie ochotę na piknik, to tuż pod nosem lokali można kupić kiełbaski z grilla i spałaszować je na trawce z widokiem na zamek. My tak zrobiliśmy i polecam to rozwiązanie :)))
Praktyczne informacje
Cena wstępu na teren pałacowo-parkowy: 6 zł/os. dorosła, bilet rodzinny: 15 zł za rodziców i dzieci uczące się.

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem: 10 zł/os. dorosła, bilet rodzinny: 25 zł.

Zwiedzanie możliwe jest tylko z uprawnionym przewodnikiem i odbywa się co godzinę od 11-16.00, a maju i czerwcu co pół godziny.

Istnieje też możliwość wejścia na zamkowe wieże. Tu ceny zaczynają się od 6 zł za bilet ulgowy i 9 za cały.


Byliście w Mosznej? Może inny polski zamek zrobił na Was większe wrażenie? Jeśli tak, polećcie mi coś!

6 komentarzy:

 1. Zamek w Mosznej faktycznie wygląda jak z disneyowskiej bajki - pięknie tam. Jako dziecko ogromne wrażenie zrobił na mnie Zamek Czocha, chyba ze względu na krążące o nim legendy. Do tej pory ciarki mnie przechodzą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię ten zamek, mijam go ilekroć jadę z Gliwic w Góry Opawskie. Ładny zespół pałacowy jest też w Pszczynie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, przepięknie :) Bardzo chętnie bym się skusiła na weekend w takim pałacu - jeszcze żeby mnie jak księżniczkę traktowano to już w ogóle byłoby idealnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Też uwielbiam pałace i zamki! Zamku w Mosznej jeszcze nie zwiedziłam, ale może się wybiorę tam wiosną. A jeszcze chętniej bym tam przenocowała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilkakrotnie czytalam o tym zamku i nie moge sobie darowac, ze nigdy do niego nie dotarlam, a mieszkalam bardzo blisko. Piekne zdjecia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bywam tam prawie co roku. Chyba jeden z ładniejszych naszych zamków. Szczególnie polecany wiosna w porze kwitnienia azalii i rododendronów. Wnętrza też warto zwiedzić.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń