wtorek, 3 maja 2016

Hawana: TOP 5 turystycznych miejsc, które warto zobaczyćTo już ostatni post o Hawanie. Pisałam już o poszukiwaniach prawdziwej Kuby, o rzeczach, które trzeba w tym mieście zrobić, a dziś będzie o turystycznym must see. Bo chociaż przy popularnych miejscach Kubańczycy są wyjątkowo wkurzający, to trzeba przymknąć na nich oko i zobaczyć też najciekawsze zabytki.

5. Hotel NacionalOtwarty w 1930 roku gościł w swoich murach m.in. Franka Sinatrę, Ave Gardner, Marlene Dietrich, Ernesta Hemingwaya. Plamą na historii hotelu jest odmówienie z powodu koloru skóry noclegu Nat King Colowi, piosenkarzowi i pianiście jazzowemu. Z jego ogrodu roztacza się wspaniały widok na zatokę hawańską i Malecon. Fajnie też wypić tu drinka, choć za nieco wygórowaną cenę.

4. Kapitol, Parque Centrale, Bulwar Prado


Parque Centrale to magnetyzujące miejsce w samy sercu Hawany. Tu stoją najpiękniejsze auta, jakie widziałam, przez cały czas gra muzyka, a Kubańczycy wyciągają turystki do tańczenia salsy. Atmosfera miejsca szybko się nam udzieliła i spędziłyśmy tu dłuższą chwilę. Tuż za rogiem znajduję się wzorowany na waszyngtońskim – Kapitol. Zwróćcie uwagę na jego masywne brązowe drzwi, na których znajdziecie sceny z historii Kuby, od jej odkrycia w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba aż do połowy XX wieku. Gdy już dokładnie sobie obejrzycie budynek Kapitolu pozostaje Wam spacer bulwarem Prado, który ciągnie się od Neptuno Street aż po Malecon. Główną atrakcją pasażu są budynki w stylu starohiszpańskim.

3. Archikatedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Hawanie


Katedrę zbudowano w XVIII wieku w odpowiedzi na coraz większą popularność religii chrześcijańskiej wśród Kubańczyków. Nazywana jest też katedrą Św. Krzysztofa, gdyż to jemu jest dedykowana. Obecnie jest siedzibą arcybiskupa Hawany i stanowi wspaniały przykład architektury barokowej na Kubie.

2. Cementario de Colon (cmentarz Krzysztofa Kolumba)


Najwspanialszy zabytek Hawany. Zadbany i niezwykły cmentarz, który warto zwiedzić z lokalnym przewodnikiem, który podpowie na co zwrócić uwagę i opowie historię niektórych grobów. Miejsce zrobiło na mnie ogromne wrażenie i żałuję, że nie udało się go zwiedzić całego. Jest to jeden z największych cmentarzy na świecie i mieści 2 miliony grobów! 

Cena wstępu: 5 CUC.

1. Muzeum Rewolucji i Plac Rewolucji


Trudno znaleźć miejsca ważniejsze dla współczesnej historii Kuby. Muzeum mieści się w dawnym Pałacu Prezydenckim, pełniącym te funkcje aż do obalenia Batisty. Budynek do dziś nosi ślady kul po ataku rewolucjonistów. Muzeum jest zresztą w całości poświęcone Wielkiej Rewolucji Kubańskiej, zobaczycie m.in. lalkę, która służyła do przekazywania wiadomości czy Zaułek Kretynów, przedstawiający karykatury prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Cena wstępu: 6 CUC.


Z kolei Plac Rewolucji to obecnie rządowe centrum, miejsce pracy tysięcy urzędników. Betonowe bloki wyglądają dość przygnębiająco i zdecydowanie nie zazdroszczę ludziom tam pracującym. Na jednym z nich znajduje się podobizna Che Guevary z podpisem „Hasta la victoria siempre!”, co oznacza „zawsze w stronę zwycięstwa”. Na Placu odbywają się także przemówienia Castro i polityczne wiece. 

No to mamy naszą piątkę. Przyznam szczerze, że było to trudne zadanie. Zastanawiałam się jeszcze nad umieszczeniem fortu Morro jako pięknego miejsca widokowego na Hawanę, miejsc, związanych z Hemingwayem (bary + hotel Ambos Mundos) i placów Starej Hawany. Doszłam jednak cwanie do wniosku, że jeśli czytaliście poprzednie wpisy, to i tak tam traficie :)))

5 komentarzy:

 1. Zdecydowanie Stare Miasto i numer 3 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej przemawia do mnie czwórka i jedynka ze wskazaniem na zdjęcie nr 2, może dlatego, że nie widać takich strasznych kontrastów typowych dla Kuby.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie chyba zainteresowałby cmentarz :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moze to zabrzmi dziwnie, ale ze wszystkich tych must see...wybieram cmentarz. Lubie odwiedzac cmentarze, ogladac groby...w ciszy postac, zamyslic sie, pochylic glowe nad czyims zakonczonym juz zyciem. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresował mnie te cmentarz. 2 miliony grobów ? Niesamowite.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń