środa, 16 grudnia 2015

Wiedeń w 3 dni – plan podróży



Wiedeń jest na tyle mały, że najważniejsze zabytki i muzea można zobaczyć w 3 pełne dni. Oczywiście, jeśli ktoś wie, że na widok „Pocałunku” Klimta opadnie mu szczena i nie ruszy się z miejsca przez kilka godzin, to nie ma się, co porywać na weekendowy wypad :) Dziś jednak pisze dla tych, którzy chcą się na chwilę oderwać od codzienności i zobaczyć coś nowego. To gotowi na podróż do Austrii?

Dzień 1

Dzień zaczynamy od spaceru po Stephansplatz, gdzie pierwsze kroki kierujemy do Stephansdom, wspaniałej katedry i jednocześnie centralnego punktu miasta. Podziwiamy detale gotyckiej ambony, Organy Olbrzyma i ołtarz z Wiener Neustadt.


Po zwiedzeniu ciemnej katedry dobrze nam zrobi spacer elegancką Graben, po drodze oglądamy Peterskirche i bogatą kolumnę Trójcy Świętej.



Dalej skręcamy w Kohlmarkt, gdzie można pooglądać wystawy Chanel, Gucciego czy Vuittona (lub zrobić zakupy;). Tak dochodzimy do Michaelerplatz i stajemy twarzą w twarz z Hofburgiem. 

Chwila dla fotografa i skręcamy znowu w lewo, by tym razem dojść do Kapuzinergruft, gdzie spoczywa 146 przedstawicieli dynastii Habsburgów, w tym Maria Teresa wraz z małżonkiem Franciszkiem I Lotaryńskim, Elżbieta Bawarska zw.Sissi, Franciszek Józef, arcyksiążę Rudolf. Wstęp do krypty cesarskiej obecnie kosztuje 5,50 euro, zwiedzać można codziennie od 10.00– 18.00. Niesamowite wrażenia gwarantowane.

Kolejnym punktem jest Albertina, klejnot wśród wiedeńskich muzeów, zawierający największą kolekcję grafik na świecie, ale posiadający też interesujące wystawy czasowe. Obecnie można obejrzeć np. obrazy Edvarda Muncha. Albertina czynna jest codziennie, a wstęp kosztuje 12,90 euro.

Z Albertiny najlepiej udać się na chwilę do Burggarten, parku zastrzeżonego do 1918 roku dla rodziny cesarskiej. A stamtąd już rzut beretem na plac Marii Teresy z dwoma ogromnymi muzeami: Historii Sztuki i Historii Naturalnej. W Muzeum Historii Sztuki można zobaczyć m.in. dzieła pędzla Breugla, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tiziana i Vermeera. Cena biletu dla osoby dorosłej to obecnie 14,00 euro. 

Z placu Marii Teresy oczywista droga wiedzie do Museumquartier i dalej do Parlamentu, i Ratusza.



Wieczorem warto pójść do wspaniałej wiedeńskiej opery. Bilety lepiej kupować z dużym wyprzedzeniem! Jeśli natomiast chcecie się rozerwać w nieco inny sposób, podjedźcie metrem na Prater, wiedeńskie centrum rozrywki.


Dzień 2

Ten dzień spędzimy zwiedzając pałace Schonbrunn i Hofburg. Proponuję wstać jak najwcześniej i pojechać metrem prosto do Schonbrunnu, pospacerować chwilę po cudownych ogrodach, kupić Sissi Ticket (upoważnia do zwiedzania Schonbrunnu według trasy Grand Tour, Hofburgu i Sissi Museum, a także muzeum mebli, które można było oglądać w trylogii Marischki „Cesarzowa Elżbieta”, koszt: 28,50 euro). 



Zwiedzanie letniego pałacu Habsburgów wraz z ogrodami to minimum 3 godziny. Ja polecam pójść jeszcze na punkt widokowy w Gloriettcie i wypić kawę z widokiem w tamtejszej kawiarni.

Wycieczka się podobała? No to jedziemy zwiedzić komnaty Hofburgu i Sissi Museum, gdzie można zobaczyć osobiste przedmioty cesarzowej takie jak rękawiczki, suknie, parasole, ale też jej maskę pośmiertną i pilnik, którym ją zamordowano. 


Po obiedzie można pojechać nad Dunaj i wjechać na szczyt Donauturm (wstęp 7,40 euro), a wieczorem warto odwiedzić któryś z Heurigerów, czyli wiedeńskich winiarni, serwujących wino własnej roboty i różne potrawy. Byłam w takim miejscu 5 lat temu i bardzo polecam na romantyczny wieczór albo zabawę z przyjaciółmi.

Dzień 3

Ostatni dzień naszego weekendowego wypadu do Wiednia, zaczynamy od zwiedzania Belvederu, a w nim podziwiania obrazów Gustava Klimta. 14,00 euro i możemy stanąć twarzą w twarz z „Pocałunkiem”.


Z Belvederu idziemy spacerkiem do Stadtparku, gdzie znajduje się jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Wiedniu – zbudowany ze złota pomnik Johanna Straussa.


Naszym kolejnym przystankiem jest Karlskirche, przepiękna barokowa budowla, zbudowana po epidemii dżumy w 1713 r. przez cesarza Karola VI.


I na koniec Hundertwasserhaus i KunstHaus Wien z obrazami najciekawszego wiedeńskiego artysty. Ja jestem zachwycona jego sztuką, i wydałam sporo euro na zakładki do książek z reprodukcjami ;) Wstęp kosztuje 10,00 euro i będą to bardzo dobrze wydane pieniądze.


Po zwiedzaniu może jeszcze kawka w TIAN bistro w KunstHaus Wien?

Jak macie jeszcze czas, może wybierzecie się na zakupy na Mariahilferstrasse? A może wrócicie w jakieś miejsce, które się szczególnie spodobało?

Jeśli chcielibyście faktycznie wejść do tych wszystkich miejsc, o których pisałam warto rozważyć zakup Vienna Pass, jej koszt na 3 dni to 84,00 euro, a wraz z nieograniczonym dostępem do komunikacji 101,00 euro. Na oficjalnej stronie produktu możecie się więcej o korzyściach dowiedzieć: http://www.viennapass.com/vienna-attractions/

Wiedeń może nie jest największą europejską stolicą, ale ma tyle kulturalnych atrakcji, fajnych muzeów, parków i wspaniałych pałaców, że można tylko mieszkańcom pozazdrościć. Osobiście bardzo lubię to miasto i na pewno jeszcze doń wrócę ;)))

12 komentarzy:

  1. Vienna Pass to chyba całkiem dobra opcja patrząc po biletach...ceny są wysokie. Dla mnie punktem obowiązkowym na pewno byłby pałac Schonbrunn, bo od dziecka interesuję się Sissi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak Ci już pisałam na fb - 30 grudnia wyruszam własnie do Wiednia! Będziemy tam 4 dni więc Twój przewodnik jest idealnie dla mnie :) Twój wpis będzie moim przewodnikiem. Nigdy wcześniej nie byłam w Wiedniu już nie mogę się doczekać !

    Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiedeń jest super, ciekawe, jak Ci się spodoba :)

      Usuń
  3. Super! Mam nadzieję, że kiedyś wykorzystam Twój wpis. Vienna Pass chyba się opłaca, co? Ceny biletów spore, a chciałoby się zobaczyć wszystko.

    Pokaż zakładki! :D

    I naaaaaaapisz coś o Rzymie. Noooooo... Naaaaaaapisz! Ładnie proszę. ;)

    Aha. Tak z innej beczki: oglądałaś "7 dni w Hawanie"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może napiszę, ale nie obiecuję :)

      Nie oglądałam jeszcze niczego o Kubie :( Na razie na książkach się skupiłam, ale mam już listę filmów i jak tylko je znajdę, biorę się po świętach za oglądanie :)

      Usuń
    2. Naaaaaaaaaaaaaaaapisz. :D

      Fajnie. Daj znać co fajnego oglądałaś. :)

      Usuń
  4. Fajnie to opisałaś :) Wiedeń miał być w tym roku, no ale przeniesiony na późniejszy czas, więc moze wykorzystam kiedyś Twój plan? ;))

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję Ci za ten wspominkowy spacer po Wiedniu. To piękne miastom i warto poświęcić te trzy dni ma jego zwiedzanie.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wyobrażam sobie, że musiałaś narzucić sobie niezłe tempo zwiedzania, ponieważ 3 dni na Wiedeń to minimum. My podróżowaliśmy w zeszłym roku po kraju Salzburskim przez 5 dni, ale to również był niezły maraton. Ale warto było.
    Również chciałabym bliżej poznać Wiedeń, tym bardziej, że interesuje mnie temat cesarzowej Elżbiety, więc byłoby wskazane wstąpić na dwór Franciszka Józefa.
    Fajna relacja z podróży, a jeśli chcesz zobaczyć letnie "ranczo" cesarskiej pary do zapraszam do siebie, gdzie opisuję Bad Ischl. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :) Tak się składa, że byłam w Wiedniu miesiąc, a to plan podróży dla osób mających tylko weekend :) Najważniejsze atrakcje w Wiedniu można zobaczyć w tyle czasu.

      Austria jest piękna, więc chętnie odwiedzę Twój blog. Marzy mi się zwłaszcza Hallstatt i Insbruck ;)

      Usuń
  7. Uwielbiam Wiedeń :) Mieszkam tutaj, prowadzę firmę, żyje się tutaj jak w oderwanej rzeczywistości :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Wyjechałam dzisiaj do Wiednia i jest SUPER!🤩

    OdpowiedzUsuń