niedziela, 24 lipca 2016

Plaże Algarve – subiektywny przegląd i ranking TOP 5Plaże Algarve zaliczane są do najpiękniejszych w Europie. Praia da Marinha i Dona Ana regularnie znajdują miejsce w rankingach i ściągają miłośników plażowania z całego świata. Co takiego ma w sobie portugalskie wybrzeże, że wielu tak chętnie tam wraca? Może chodzi o fale Oceanu Atlantyckiego, malownicze klify, przecinające niewielkie zatoczki, kryształowo czystą wodę? Jeśli dodamy do tego gościnność mieszkańców, urocze, portowe miasteczka i rewelacyjne ceny, to okaże się, że mamy do czynienia z czymś w rodzaju europejskiej krainy szczęścia. Na Algarve bowiem i miłośnik zwiedzania będzie usatysfakcjonowany, i lubujący się w plażowaniu wczasowicz, który chętnie będzie odkrywał nowe miejsca, w których można rozłożyć ręcznik i wygrzać się na słonku. Jeśli na czas pobytu wypożyczycie auto, macie wakacje idealne.

Zatem gdzie się udać, by wypocząć i nie spotkać tłumów jak nad Bałtykiem?

5. Dona Ana, Lagos


Do Lagos każdy w końcu trafić musi, stąd można popłynąć bowiem zobaczyć Ponta Piedade. Także samo miasto jest fajne. Owszem, ludzi jest sporo, ale są jacyś mniej wkurzający niż w Albufeirze. Poza tym samo miasto jest bardzo atrakcyjne, pod względem zwiedzania, lokalizacji i masy fajnych knajp. Lagos posiada także kilka plaż, każdy więc znajdzie coś dla siebie. Czy to długa Meia Praia, czy kameralna Porto do Mos, czy najbardziej znana – Dona Ana. Tej ostatniej nie wypada nie zobaczyć. Chociaż piasek nie jest tak miękki jak np. w Alvor, to leżenie czy pływanie wśród malowniczych formacji skalnych ma swój niepowtarzalny urok.

4. Praia da Marinha, Lagoa
Plaża z pocztówek. Musieliście już ją widzieć, nawet jeśli myśl o wyjeździe do Portugalii dopiero kiełkuje w Waszych głowach. Zdjęcia można tu zrobić naprawdę malownicze, a jeśli pójdziecie kawałek dalej szlakiem odkryjecie spokojne zatoczki, które aż się proszą o poświęcenie im kilku chwil. 

3. Praia de Cacela Velha


Jeśli chcecie poczuć się kameralnie, to powinniście udać się w okolice Taviry. Jak powiedziała Patricia, nasza nawigatorka łódki po Ponte Piedade, najlepsze plaże są właśnie tam. Dodała przy tym, że rankingi można o kant dupy rozbić, bo ona wcale nie uważa, by tak chwalona Dona Ana była warta świeczki. I miała rację.

2. Praia da Falesia, Olhos de AguaPlaża o wielu twarzach. Gdy przyszliśmy ją zobaczyć tuż przed zachodem słońca, byliśmy więcej niż rozczarowani. Drogi Bałtyk – pomyślałam. Rano ukazała nam jednak zupełnie inne oblicze. Wygląd Falesi kształtują przypływy i odpływy, które zmieniają jej oblicze tak bardzo, że od porannej rajskości przechodzi w wieczorną przeciętność.

Polecam zejście obok hotelu Alfamar. Jest tam mniej ludzi niż przy głównym wejściu w mieście. Falesia jest zresztą tak ogromna, że wystarczy odejść kawałek, by znaleźć upragniony spokój. Leżaki z parasolem to koszt 10 euro/dzień.

1. Praia de Alvor


O plaży w Alvor nie słyszałam wcześniej, nikt jej nie polecał, ani o niej nie pisał. Odkryliśmy ją przypadkiem, bo chciałam zwiedzić miasteczko. Skończyło się jednak na tym, że zobaczyliśmy piaseczek jak puder, bajeczną linię wybrzeża i zdecydowaliśmy się na wypoczynek. Potem wracaliśmy jeszcze dwa razy. Patricia, wspomniana wyżej nawigatorka, potwierdziła, że „Alvor has 5 star beach” i że w okolicach Lagos lepszej nie znajdziemy. No to nie szukaliśmy.

Problemem plaży w Alvor jest to, że nie jest fotogeniczna. Ludzie widzą zdjęcia Marinhy i pędzą tam po to, by się rozczarować lub ewentualnie zrobić ładne zdjęcia. Możecie mi jednak wierzyć na słowo, że na Alvor się nie rozczarujecie. Samo miasteczko też jest super i chętnie spędziłabym w nim urlop.

Poza wymienionymi wyżej widzieliśmy jeszcze plaże Albufeiry, pozostałe Lagos i plaże w Carvoeiro. Wszystkie były jednak bardzo zatłoczone, więc nie będę ich polecać. Kameralna wydawała się plaża w Sagres. Nie byliśmy jednak na niej, więc trudno mi oceniać.

5 komentarzy:

 1. Jestem chora na widok klifowych wybrzezy :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że na każdej czułabym się idealnie :)) Ale te klifowe to moje marzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezwykle widokowe plaże. Te klify wręcz urzekają.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na spacer idealne, leżenie to nie moja bajka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie zdecydowanie NR 4!!! Te klify, ten kolor wody...zakochałam się od samego patrzenia! :)

  OdpowiedzUsuń