piątek, 20 maja 2016

Pomysł na weekendowy wypad: Zamek w Stolpen



Do Stolpen jechaliśmy za sprawą hrabiny Cosel, metresy króla Polski i elektora Saksonii Augusta Mocnego. Samo miasteczko określiłabym mianem zwyczajnie urocze i chyba nie przesadzę, pisząc, że gdyby nie słynna budowla i związana z nią historia, to zaglądałoby tu niewielu turystów. Mieszczące dziś niespełna 6 tys. mieszkańców Stolpen to kilka zadbanych uliczek i niewielki rynek. 



Po krótkim spacerze nasze kroki skierowaliśmy już bezpośrednio do zamku, w którym byliśmy tego dnia pierwszymi zwiedzającymi :)


Cisza, która panowała na terenie zamkowym pozwoliła wczuć się w smutną historię odrzuconej królewskiej kochanki, która niemalże pół wieku spędziła zamknięta w jednej z wież. Jaki niewygodnie i ciasno musiało tu być hrabinie, przywykłej do luksusów drezdeńskiego dworu, Co takiego uczyniła Anna Konstancja von Brockdorff, że August Mocny odebrał jej wszystkie dobra i uwięził w twierdzy? 

Kobieta, która miała z królem 3 dzieci, posiadała potężne wpływy na dworze i majątek, i przez 10 lat pozostawała królewską faworytą, została upokorzona i pozbawiona wolności. Na wystawie poświęconej Cosel w jednej z komnat można przeczytać, że miała zbyt śmiałe poglądy i zachowywała się niestosownie, pomimo licznych upomnień Augusta. Ponadto nie przestawała naciskać na obiecany wcześniej ślub i zażądała nawet przeniesienia jej łoża do królewskiej sypialni. Kiepską sytuację hrabiny przypieczętowały działania kręgów dworskich na rzecz zbliżenia króla do Polski i podsunięcie mu nowej metresy. Ostatecznie spisek, jaki zawiązała przeciw byłemu kochankowi doprowadził do jej pojmania, uznania za zdrajczynię i osadzenia w Stolpen. Cosel miała zaledwie 36 lat, a w zamknięciu spędziła 49 kolejnych. 




Postać hrabiny stała się inspiracją dla Józefa Ignacego Kraszewskiego do napisania powieści „Hrabina Cosel”, którą później zekranizowano w formie filmu i serialu.

Poza wieżą Cosel na zamku można zwiedzić też lochy, salę tortur i wejść na wieże widokowe, skąd rozciąga się widok na Stolpen i okolicę.



Praktyczne informacje
Cena biletu wstępu: 6 euro/os.dorosła. W dniu urodzin wchodzi się za darmo!

Godziny otwarcia: w okresie letnim codziennie 9.00-18.00, a zimowym 10.00-16.00.

Parking: Schützenhausstraße 9.

5 komentarzy:

  1. Chmmm i na co jej to wszystko bylo ;). Ale widok z wiezy chociaz miala ladny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się nawet ten zamek, no i widoki. Choć chyba 6 euro to cena nieco wygórowana, jednak to dobry pomysł, aby skorzystać z darmowego wejścia kiedyś w sierpniu :D
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne zamczysko :) I fajny pomysł na weekend :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. 6 euro to nie mało, ale dla takich widoków warto:) Kurcze oni nawet takie malutkie miasteczka mają dopieszczone.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń