sobota, 3 czerwca 2017

Toledo w 1 dzień - co zobaczyć + punkty widokoweToledo było moim marzeniem odkąd zobaczyłam kiedyś zdjęcie w google. Miasto na wzgórzu z górującymi nad nim Alkazarem i Katedrą. Po kilku latach udało mi się w końcu tu dotrzeć. 


Jest 1 czerwca - Dzień Dziecka, wstaję o 6 rano, by porannym pociągiem z Madrytu zdążyć przed tłumem turystów, którzy niechybnie przybędą tu ok. 11. Tymczasem jest chwila po 8 i mam całe miasto dla siebie. Rozkoszuję się spacerem i pięknym porannym światłem, robię zdjęcia, piję kawę i jem tradycyjnego tosta z szynką, i pomidorami. 

Jeśli coś naprawdę lubię w podróżach, to jest to błąkanie się po wąskich uliczkach, zaglądanie za każdy róg, odkrywanie nowego. 

Co zobaczyć w Toledo?

Katedra Najświętszej Marii PannyBudowana przez ponad 200 lat, Katedra w Toledo, jest jednym z najważniejszym zabytków architektury gotyckiej na terenie Hiszpanii. Na terenie jej zakrystii znajdują się obrazy El Greco i Goi. Największe wrażenie zrobił na mnie jednak chór, który zalicza się do jednych z najpiękniejszych na świecie.

Cena wstępu: 10 euro/os. dorosła (w cenie audioguide).
Godziny otwarcia: 10-18.00 od poniedziałku do soboty, 14-18.00 w niedzielę.

Alkazar


Zbudowany w XI wieku. Odbudowany po całkowitym zniszczeniu w czasie hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku. Dziś na jego terenie znajduje się muzeum, przybliżające historię Hiszpanii.

Cena wstępu: 5 euro/os. dorosła.
Godziny otwarcia: 11-17.00 codziennie.

Klasztor San Juan de Los Reyes


Ściśle związany z najważniejszymi władcami Hiszpanii - Izabelą Kastylijską i Ferdynandem Aragońskim. Zbudowany dla upamiętnienia narodzin ich syna - Jana, jak i zwycięstwa w bitwie pod Toro. 

Cena wstępu: 2,80 euro/os. dorosła.
Godziny otwarcia: 10-18.45 codziennie.

Wielbiciele malarstwo mogą też wybrać się do Museo del Greco. Słynny malarz mieszkał w Toledo przez ponad 30 lat i to tu namalował najważniejsze dzieła. Na terenie miasta znajdują się też rozliczne kościoły, zabytkowe mosty, pałace i zamek. Jeśli macie do dyspozycji jednak 1 dzień, nie warto latać z wywieszonym jęzorem od zabytku do zabytku. Lepiej zwiedzić to, co najważniejsze lub najbardziej Was interesujące i pospacerować uliczkami. Punkty widokowe

Wieża Kościoła San Ideofonso Jesuitas
Cena wstępu: 2,50 euro/os. dorosła.
Godziny otwarcia: 10-18.45 codziennie.

Mirador del Valle

Punkt położony poza historyczną częścią Toledo, można dostać się tu turystycznym pociągiem lub busem city sightseeing tour. Ja polecam jednak wersję "z buta". Obchodzimy całe mury miasta i mamy piękne widoki przez cały czas z różnych miejsc.

Gdzie zjeść w Toledo?
Bardzo polecam restaurację La Nuestra przy Calle Juan de Dios 7, gdzie nie tylko jest wyśmienite jedzenie, ale też zadbano o oprawę muzyczną do posiłku :) Paella kosztowała 13 euro, a kieliszek Sangrii 3 euro.


Jak dostać się do Toledo z Madrytu?
- pociągiem ze stacji Atocha - czas podróży ok. 35 minut, koszt: 12,90 euro w jedną stronę;
- autobusem ALSA ze stacji Plaza Eliptica - czas podróży ok. 50 minut, koszt: 5,39 euro w jedną stronę.

Toledo to popularny cel 1-dniowych wycieczek z Madrytu, polecam więc przybycie wcześnie, by nacieszyć się miastem i tym, co ma do zaoferowania :)

PS Ci, którzy śledzą mnie na fb wiedzą, że od kilku dni jestem w Hiszpanii, gdzie jeszcze trochę zabawię. To tak w ramach zmiany życia i spełniania marzeń jednocześnie. 

11 komentarzy:

 1. Wow jakieś porządne zmiany :) Czyżbyś planowała zostać w Hiszpanii na dłużej, czy tylko urlopujesz? Tak czy siak zazdroszczę. Toledo wygląda cudownie. Baw się dobrze!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak tam pięknie! Tym bardziej się cieszę na myśl o planowanym połączeniu Ryanem Poz - Madryt. :)

  Trzymam kciuki za Twoje nowe życie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak Toledo też bardzo chciałabym zobaczyć. Też czerpię inspiracje z internetu. Nagle coś wpada mi w oko i koniec przepadłam. Podzielam Twoją miłość do wałęsania się w podróży, też to uwielbiam i nie wyobrażam sobie zwiedzanie bez takiego snucia ulicami.
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

 4. Beautiful postcards of Toledo. I like Toledo very much, city that I have visited in three occasions.

  Greetings from Spain

  OdpowiedzUsuń
 5. Toledo to dla mnie miasto, które idealnie oddaje klimat tego kraju. Odkąd zobaczyłam je na zdjęciach rodziców, tak widziałam właśnie Hiszpanię. Sama muszę je jeszcze odkryć, ale widzę, że naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś pięknego, taki poranny spacer w cudownym miejscu. Wszystko mi się podoba, i wszędzie chciałbym być. Na razie zwiedzam z Tobą wirtualnie. Ładne zdjęcia i ciekawe informacje.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Te uliczki - bezbłędne i obłędne ;)
  Zostajesz na dłużej w Hiszpanii? ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. przepiękne miejsce! ta pogoda, te kolory, te mury i uliczki... niesamowicie klimatyczne miasto. Toledo znałam ze słyszenia, ale nigdy jakoś specjalnie się nie interesowałam wizytę tutaj. widzę, że byłam w ogromnym błędzie. a paella wygląda absolutnie smakowicie!

  pozdrawiam i zapraszam do siebie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Toledo jest przepiękne i mam nadzieję, że kiedyś przekonam się o tym na własne oczy. W podróżowaniu po znanych miastach też najbardziej lubię poranki - jeszcze jest w miarę chłodno, cicho i spokojnie. Zanim rozpęta się gwar i zamieszanie,a turyści stworzą płynący ulicami tłum, ja już zdążę trochę się nacieszyć nowym miejscem...

  OdpowiedzUsuń
 10. Już się zakochałam w tym mieście. Mam nadzieję, że kiedyś tam dotrzemy z M.
  Cudne widoki, przepiękne zabytki. Ach...
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow! Mam nadzieję, że też kiedyś zwiedzę Toledo :)

  OdpowiedzUsuń