czwartek, 15 czerwca 2017

La Alberca

La Alberca, zaliczana do hiszpańskich pueblos más bonitos, była moim must see w okolicach Salamanki. Jeśli miałabym opisać La Albercę jednym słowem byłoby to: inna. Nie widziałam jeszcze w Hiszpanii niczego podobnego. 


La Alberca leży w samym sercu Sierra de Francia i była pierwszym pueblo zaliczonym do prestiżowej listy Conjunto Historico Artistico (w 1940 roku). Odwiedzający doceniają jej charakterystyczną ludową architekturę, w której dominuje kamień, labirynt wąskich uliczek, a także ogromne przywiązanie do tradycji i ich kultywowanie. La Alberca to także pueblo ściśle związane z religią i liturgią, w lokalnym folklorze, w czasie spacerów uliczkami, można odnaleźć ślady rytuałów i obrzędów. 

Nie zdziwicie się, gdy tuż przed najważniejszym kościołem w pueblo zobaczycie posąg świni - 13 czerwca na ulicę miasta wypuszcza się właśnie świnię, zwaną świnią Św. Antona, która od tego dnia jest karmiona przez mieszkańców i tak aż do 17 stycznia - Dnia Św. Antona, kiedy to łapie się ją i utuczoną można wygrać w loterii.
To, co trzeba zobaczyć w La Alberca to Plaza Mayor i Kościół Wniebowzięcia. Warto też zajrzeć do muzeum Satur Juanela, gdzie można zobaczyć jak się kiedyś żyło na tych terenach.


A gdy już pozwiedzacie, polecam lampkę wina w którejś z knajp na Plaza Mayor, a na obiad warto udać się do Restauracji El Encuentro przy Calle Tablado 8. Menu dia zaczyna się od 12 euro i w tej cenie mamy 2 dania i deser, a także wodę i lampkę wina.
Do La Alberca najlepiej pojechać wynajętym autem, ale jak takiej opcji nie macie, to pozostaję Wam sprawdzić stronę przewoźnika Cosme i  uzbroić się w cierpliwość, bo połączenia są bardzo kiepskie. Bilet kosztuje 6 euro, a podróż trwa trochę ponad godzinę.

9 komentarzy:

 1. Rzeczywiście, warte zobaczenia miejsce z ciekawą architekturą. Spacery takimi zaułkami lubię najbardziej w czasie swoich wycieczek. Tu czas jakby zatrzymał się dawno temu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, myślałam że ta pogoń za świnkami odbywa się tylko w pueblitos. La Alberca wydaje się być cywilizowana więc taka impreza tam naprawdę mnie zaskoczyła. Bardzo lubię miasteczka w takim klimacie, wąskie uliczki, domy z kamienia, małe rodzinne kafejki przekazywane z pokolenia na pokolenie jak największy dar... Świetnie się odnajduję w takich miejscach i dobrze czuję. La Alberca to miasteczko zdecydowanie w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miasteczko urocze. Chętnie pobuszowałabym między tymi wąskimi uliczkami.
  Żal tej świnki...
  Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tymi świnkami to ciężka sprawa... jestem przeciwna tego typu wydarzeniom, czy to świnki, koguty czy byki :(
  Pozdrawiam, choć miejsce urocze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jejku jak tam pięknie. Uwielbiam takie brukowane ulice, domy, które wydają się mieć duszę.
  Wtedy czuję, że odpoczywam i jestem szczęśliwa:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Amazing article....
  Book online bus ticket from Redbus

  OdpowiedzUsuń
 7. The architectural structures characteristic of these places are special. Each visitor will appreciate their majesty and beauty. The experts can help with the published information.

  OdpowiedzUsuń