czwartek, 15 czerwca 2017

La Alberca

La Alberca, zaliczana do hiszpańskich pueblos más bonitos, była moim must see w okolicach Salamanki. Jeśli miałabym opisać La Albercę jednym słowem byłoby to: inna. Nie widziałam jeszcze w Hiszpanii niczego podobnego. 


La Alberca leży w samym sercu Sierra de Francia i była pierwszym pueblo zaliczonym do prestiżowej listy Conjunto Historico Artistico (w 1940 roku). Odwiedzający doceniają jej charakterystyczną ludową architekturę, w której dominuje kamień, labirynt wąskich uliczek, a także ogromne przywiązanie do tradycji i ich kultywowanie. La Alberca to także pueblo ściśle związane z religią i liturgią, w lokalnym folklorze, w czasie spacerów uliczkami, można odnaleźć ślady rytuałów i obrzędów. 

Nie zdziwicie się, gdy tuż przed najważniejszym kościołem w pueblo zobaczycie posąg świni - 13 czerwca na ulicę miasta wypuszcza się właśnie świnię, zwaną świnią Św. Antona, która od tego dnia jest karmiona przez mieszkańców i tak aż do 17 stycznia - Dnia Św. Antona, kiedy to łapie się ją i utuczoną można wygrać w loterii.
To, co trzeba zobaczyć w La Alberca to Plaza Mayor i Kościół Wniebowzięcia. Warto też zajrzeć do muzeum Satur Juanela, gdzie można zobaczyć jak się kiedyś żyło na tych terenach.


A gdy już pozwiedzacie, polecam lampkę wina w którejś z knajp na Plaza Mayor, a na obiad warto udać się do Restauracji El Encuentro przy Calle Tablado 8. Menu dia zaczyna się od 12 euro i w tej cenie mamy 2 dania i deser, a także wodę i lampkę wina.
Do La Alberca najlepiej pojechać wynajętym autem, ale jak takiej opcji nie macie, to pozostaję Wam sprawdzić stronę przewoźnika Cosme i  uzbroić się w cierpliwość, bo połączenia są bardzo kiepskie. Bilet kosztuje 6 euro, a podróż trwa trochę ponad godzinę.

1 komentarz:

  1. Rzeczywiście, warte zobaczenia miejsce z ciekawą architekturą. Spacery takimi zaułkami lubię najbardziej w czasie swoich wycieczek. Tu czas jakby zatrzymał się dawno temu.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń